Anunț important privind colectarea gunoiului menajer în Comuna Ciugud

02.12.2021    Noutăți    Primăria Comunei Ciugud

Stimați cetățeni,

macheta_ghid_colectare

Începând cu data de 1 decembrie, Comuna Ciugud are un nou operator de colectare și transport al deșeurilor: RER VEST. Colectarea se va face în continuare pe două fracții: deșeurile reziduale (pubela neagră) și deșeeurile reciclabile (pubela galbenă). Pubelele negre destinate colectării deșeurilor reziduale au fost distribuite de primărie, iar pubela galbenă va fi distribuită de operatorul de salubritate. Ridicarea gunoiului se va face săptămânal, într-o săptămână gunoiul rezidual și în săptămâna următoare reciclabilul. Ulterior, pe parcursul anului viitor, vom împărți deșeurile reciclabile în 3 fracții: carton, plastic și metal, sticlă.

• Vă rugăm să ne sesizați orice disfuncționalitate în colectarea deșeurilor la telefon 0258/841205 (secretariatul Primăriei Ciugud), e-mail: office@primariaciugud.ro.

• Operatorul de salubritate RER VEST poate fi contactat pentru informații suplimentare la telefon 0374/885694, de luni până vineri, între orele 07.00 – 19.00, sau pe e-mail la adresa și sesizari.alba@rervest.ro.

Programul general al colectării deșeurilor în satele Comunei Ciugud

Sat

Ziua de ridicare a gunoiului

Ciugud

Drâmbar

Hăpria

Limba

Teleac

Șeușa

Vineri

Programul colectării deșeurilor în satele Comunei Ciugud (luna decembrie 2021):

•  Satele Ciugud, Hăpria, Drâmbar:

6 decembrie, 20 decembrie – pubela neagră (deșeuri reziduale)

13 decembrie, 27 decembrie – pubela galbenă (deșeuri reciclabile)

• Satele Limba, Teleac, Șeușa:

3 decembrie, 16 decembrie, 30 decembrie  – pubela neagră (deșeuri reziduale)

10 decembrie, 24 decembrie – pubela galbenă (deșeuri reciclabile)

Vă rugăm să citiți și un scurt ghid privind colectarea deșeurilor menajere în Comuna Ciugud - Citește AICI!