Anunț important - Sistare furnizare apă potabilă

23.01.2020    Noutăți    Primăria Comunei Ciugud

În vederea efectuării lucrărilor de relocare a aducțiunii de apă potabilă Dn 1200 mm (FIR II) în zona Lancrăm, SC Apa CTTA SA Alba – Sucursala Alba Iulia anunță întreruperea furnizării apei potabile pentru o perioadă de 48 de ore, începând cu ziua de luni, 27 ianuarie – ora 22:00, pentru următoarele zone:

• cartierul Oarda de Sus (Alba Iulia)
  • comuna Pianu (cu localitățile aparținătoare)
  • comuna Vințu (cu localitățile aparținătoare)
  • comuna Ciugud (cu localitățile aparținătoare – inclusiv zona industrială Drâmbar)
  • comuna Berghin (cu localitățile aparținătoare)
  • comuna Ohaba (cu localitățile aparținătoare)
  • comuna Sântimbru (cu localitătile aparținătoare – inclusiv Totoi și Dumitra)
  • comuna Cricău (cu localitățile aparținătoare)
  • comuna Ighiu (cu localitățile aparținătoare)
  • comuna Galda de Jos (cu localitățile aparținătoare)
  • comuna Stremț (cu localitățile aparținătoare)
  • localitatea Beldiu

Consumatorii din zonele afectate sunt rugați să-și asigure rezerva de apă necesară pentru intervalul efectuării lucrărilor.

La reluarea furnizării pot apărea local depășiri ale parametrului de turbiditate, fiind nevoiți să procedăm la purjarea apei (spălări locale) până la încadrarea acesteia în parametrii de calitate, situație în care rugăm consumatorii să folosească apa numai în scopuri menajere.

Eventualele perturbații, precum și zona în care ele apar rugăm să fie semnalate imediat Dispeceratului Apa CTTA Alba la numărul de telefon 0258.834501 sau Dispeceratului Sucursalei Alba Iulia la numerele de telefon: fix – 0258.810463, mobil – 0723.212647, în vederea intervenției”.

sistare_furnizare_apa_potabila